
EROS – Lemme-løsning og bevingede ord i græsk kærlighedspoesi
OLDGRÆSKE KÆRLIGHEDSBEGREBER
Hvad taler vi om når vi taler om Eros? Den oldgræske poesis kærlighedsbegreber er kropsligt forankrede og forbløffende forskelligartede. Eros har ikke ét ansigt, men mange.
Heteroseksualitet, homoseksualitet og biseksualitet er ikke skarptskårne kategorier i en græsk sammenhæng. Andre spørgsmål påkalder sig de elskendes interesse: Er lysten hård, blød, varm, kold, stor, lille, passiv, aktiv, blid, aggressiv, glat, behåret, vedblivende eller flygtig? Og så er den græske Eros en komisk affære: Med disse nye læsninger - og nye oversættelser - af erotikkens billedsprog rammes moderne menneskers nyttetænkning lystigt af Eros´ nytteløse ønske om et ´nu-igen!´.
Forfatter Elisabeth Friis (f. 1973) er magister og ph.d. i litteraturvidenskab. Fra 2011 lektor på Lunds Universitet.
Køb bogen hos din fortrukne boghandler
DKK 199,95
Udgivelsesdato: 20150312

Forfatteren
Læs mere
Læs mindre
Christine Wunnicke
Christine Wunnicke er født 1966, bosat i München og forfatter til en lang række prisbelønnede fortællinger. Romanen "Damen med den bemalede hånd" sikrede hende årets Wilhelm Raabe-Literaturpreis og en shortlisting til Deutscher Buchpreis. Wunnicke er en af de bedst bevarede hemmeligheder i tysk samtidslitteratur, til trods for at hun har været i branchen i over tyve år, skrevet en stribe anmelderroste romaner og fortællinger samt et utal af hørespil.

Forfatteren
Læs mere
Læs mindre
Eugen Ruge
Eugen Ruge er født 1954 i Soswa i Uralbjergene i det vestlige Rusland, og han begyndte sin forfatterkarriere med at skrive skuespil og radiospil. For romanen "I tider med aftagende lys" modtog han Deutscher Buchpreis. Hans families historie er præget af sovjettiden, og det er også et dyk ned i den kommunistiske bedstemor Charlottes kadrearkiver der har inspireret Ruge til at skrive "Metropol", hans nyeste roman (2019, da. 2021).

Forfatteren
Læs mere
Læs mindre
Trine Andersen
Trine Andersen, f. 1969, debuterede med novellesamlingen Hotel Malheureux i 1995, som hun modtog BogForums Debutantpris for. Siden har hun udgivet bøger i alle genrer; romaner, digtsamlinger og noveller. For sit forfatterskab er hun belønnet med flere præmieringer fra Statens Kunstfond
og med Danske Autorers Hæderspris. Hun har rejst over hele verden, blandt andet i Afghanistan og i flere lande i Afrika. – "Fire fortællinger om kærlighed" er udkommet 11. januar 2022.

Forfatteren
Læs mere
Læs mindre
Vibeke Vasbo
Forfatteren Vibeke Vasbo (f. 1944) er en af kvindekampens superaktivister, hun har været virksom deltager i studenteroprøret, medstifter af rødstrømperne i Danmark, blandt initiativtagerne til den første kvindelejr på Femø, er tidligere sygehjælper, kranfører, lærer og meget andet. – Vasbos kvindepolitiske erindringer "Denne gang går vi hele vejen" er udkommet 8. marts 2022.